מקור אנרגיה שלא דמיינתם!

שטפתם כלים, הורדתם את המים באסלה – יש לכם מושג כמה אנרגיה דרושה לטפל במים האלה? מסתבר ש 2-5% מהאנרגיה העולמית הולכת על טיפול והשבה של מים. אם הייתי אומר לכם: "תנו למים להביא את האנרגיה הזאת מתוכם" – זה היה נראה הזוי. איזו אנרגיה אפשר למצוא בביוב? ועוד להפוך אותה לחשמל זמין? צפו בקליפ הזה של אוניברסיטת PENN שמתאר את הטכנולוגיה:

 

 

אנרגיה מתחדשת – ירוקה ממיקרובים

מילה קובעת התייחסות רגשית – כשאנחנו מדברים על אשפה, פסולת, זבל – רובינו מקבלים דחייה ובאלגנטיות עוברים לעניין הבא. המהפך הוא להביט על הפסולת כמקור אנרגיה אינסופית. כמו יערות הגשם שמהווים "מטהרי אוויר", כך הבקטריות הופכות את הפסולת האורגנית לאנרגיה טובה (רעיון האיחוד).

תביטו במודל שבקליפ – הדבר המרכזי שאנו נעזרים בו הן בקטריות שאוכלות את הפסולת, גדלות ומייצרות אלקטרונים. את האלקטרונים מתעלים באמצעות המתקן ליצירת חשמל. המתחים נמוכים אבל בהחלט אפשר לייצר חשמל שיוכל בעתיד להפעיל לבד את כול מתקן ההשבה של המים. מי השפכים יפיקו את האנרגיה לטהר את בעצמם. אנחנו רק ננהל ונתעל, נבנה את המתקן לאפשר את זה (רעיון האיחוד).

זה עובד

בקנה מידה קטן – הכול מתקתק. מתקן פשוט. זה עובד כבר היום.  בקנה מידה מסחרי יש עוד כמה אתגרים הנדסיים לפתור. יש יישומים שמאפשרים את הגדלת התפוקה באמצעות מי הים: תוכלו לראות ניתוח מעמיק של בניית מתקן Microbial Fuel Cell – תא דלק מיקרוביאלי:

 

לאן זה ילך

הרעיון של יצירת חשמל בכמויות מסחריות מבקטריות מלהיב את הדמיון, אבל צריך לזכור שחשמל כזה לא יוכל להגיע למתחים גבוהים. יהיה קשה להוסיף או לשלוט בעליות קיצוניות בצריכה כפי שעושים בתחנות כוח שעובדות על דלק, פחם, גז.

אבל כפתרון לבעיית ההשבה והטיפול במים, לניקוי הים והאוקיינוסים זה כנראה הדבר הכי טבעי. תעשיות שלמות שמזהמות מים (כמו תעשייה כימית, מזון ותעשיית נייר ועוד…) יבנו מתקנים כאלה. זה יהיה הסטנדרט. הטכנולוגיה אפשרית גם כמקור אנרגיה לכפרים קטנים בעולם השלישי.

ברגע שנקלוט שיש מקור אנרגיה מאורגניזם חי יופנו לשם השקעות ותקציבי מחקר מסיביים. עם השנים הבקטריות הטובות יעברו הנדסה גנטית ויהיו יעילות יותר. תהיה תעשייה מיקרוביולוגית גדולה סביב אורגניזמים שהופכים פסולת אורגנית לאנרגיה, יש סיכוי טוב שנגלה אורגניזמים שהופכים פסולת פולימרית (מוצרי פלסטיק ניילון, נפט) לאנרגיה – יש על זה מחקרים שמראים שזה אפשרי.

 

אתם יכולים לראות שהבקטריות ישלימו אותנו כמין אנושי כפי שהצמחים משלימים אותנו בייצור חמצן?

 

גידי

מה דעתכם? צפו בתגובות >>

==
[content_block id=2061 slug=%d7%a1%d7%99%d7%95%d7%9e%d7%aa-%d7%9c%d7%a4%d7%95%d7%a1%d7%98%d7%99%d7%9d-%d7%a1%d7%a4%d7%a8-%d7%95%d7%98%d7%95%d7%a4%d7%a1-%d7%94%d7%a8%d7%a9%d7%9e%d7%94]

 

מה דעתכם? צפו בתגובות >>

he_ILעִבְרִית
Open chat
1
הי - שילחו לי הודעה