You are currently viewing חשיבה יצירתית – הייתי עיוור

חשיבה יצירתית – הייתי עיוור

הייתי עיוור – עכשיו אני רואה

פוסט בנושא חשיבה יצירתית בהתייחס לקליפ מתוך הסרט ללא גבולות. הקליפ מתוך כנס ISACA – מערכות מידע ואבטחת מערכות מידע

אנשים לא יוצאים מקופסאות – אין להם לאן ללכת. התיאור הרומנטי הזה של לצאת מהמסגרת, לצאת מהקופסא אין בו שום ערך מעשי – בבקשה – צאו מהמסגרת כרגע.. תמציאו משהו גדול.. ברבע השעה הקרובה – נו באמת.

מה עובד בחשיבה יצירתית?

צפו בשני קטעים מתוך הסרט "ללא גבולות" של ניל ברגר
שהוקרן בסדנה. בקטע הראשון אדי מורה, סופר שקיבל חוזה לספר, לא מצליח להוציא את זה. יש לו קונספט מעורפל על משהו מאד מורכב ומתוחכם, אבל בפועל הוא מאבד הכול. הוא כותב שורה, מוחק וממשיך לבהות מול הסמן המהבהב של מסך המחשב – הדף ריק, המוח ריק – הכול סביבו בלגן ואין תוצרת, אין לו כסף לשלם את שכר הדירה וחברה שלו עוזבת אותו. בקיצור החיים של אדי מורה בזבל. הוא פוגש מכר שנותן לו כדור מיוחד שמאפשר למוח שלו גישה לדברים. הכדור לא חשוב, זו הדרמה של הסרט – תסתכלו על זה כמו שהוא הופך להיות מודע.

המבט במסך הריק עם הסמן המהבהב היא התחושה המרכזית של התקיעות. מה קורה לנו כשאנחנו תקועים? החשיבה חוזרת במעגלים לאותה נקודה. אנחנו משכנעים את עצמנו "להחזיק בכוח", נצמדים לאמירות כמו "לא לצאת מהחדר" אולי כך תבוא ההשראה – הישועה.

אבל חשיבה יצירתית לא באה להזמנה לוחצת כזאת – היא נמלטת על נפשה.

הישועה בחשיבה יצירתית לא מגיעה מהתמדה ולא מנחישות במובן המקובל. היצירתיות צריכה תנועה ולא רק התמדה. אין לי שום דבר נגד התמדה אבל היא צריכה להיות מלווה בתנועה אמיתית בין תבניות חשיבה.

צפו בקליפ של סיעור המוחות שמדבר על זה, ובקליפ של פיתוח חשיבה יצירתית שנותן דוגמא מצוינת לתנועה.

נחזור לסרט: כאשר אין לו כבר מה להפסיד – מגיעה פריצת הדרך! הוא פוגש את אישתו של בעל הבית שמגיעה כעוסה לגבות את שכר הדירה. היא צועקת עליו וברגע הראשון הוא לא יודע איפה לקבור את עצמו. פתאום קורה משהו – הוא מבחין פרטים שלא ראה קודם. "קודם הייתי עיוור – ועכשיו אני רואה", זה הדבר הראשון שהוא אומר לעצמו. המחשבות מתחילות לרוץ. הוא יוצא מהדיכאון ומביט בה כאדם, מוותר על האגו שלו… פתאום קולט שהיא כועסת ומתוסכלת לא רק עליו – יש משהו יותר עמוק מזה. הוא מבחין בספר בתיק שלה בנושא משפט, מחבר הקשרים ונוכח בקושי ובמצוקה שלה, צריכה להכין עבודה לאוניברסיטה ולא יודעת איך לגשת – גם היא תקועה.

הוא מחבר רסיסי מידע ומוצא בחשיבה מהירה דרך לצאת מהמצוקה שלה, ומהמצוקה שלו.

חשיבה יצירתית מתחילה כשיש הבחנות – כשרואים יותר

כולם מדברים על חדשנות, אבל מעט יודעים איך להניע את התהליך, ואיך לנהל אותו. מה קורה ברגע בו מתחיל התהליך היצירתי לפרוץ? רגע הפריצה מתחיל תמיד בהבחנה בפרטים, פשוט רואים יותר, קולטים יותר, ואז המוח רץ במהירות, מחפש חיבורים, עוגנים, מחפש לבנות מבנה חדש שמסביר מה קורה במציאות.

בפועל, מה מתרחש בסדנאות החשיבה היצירתית שלנו בארגונים? עוברים עם הצוות על הפרטים שקורים, מחייבים את חברי הצוות לראות, ולהכיר בקיומם. כשרואים זה זמן מצוין ללמד שיטות חשיבה ולקיים סיעורי מוחות יצירתיים.

דוגמאות לכלי חשיבה יצירתית ניתן לראות בקליפים של כלי החשיבה לאחר מילוי השאלון למטה.

יום מקסים ויצירתי לכולנו

6 דברים שכדאי לדעת בנושא חשיבה יצירתית

התשובות נשלחות אליכם מייד עם ניתוח

מלאו את השאלון וקבלו:

קורס עקרונות וכלים בחשיבה המצאתית חינם

חומר עדכני בנושאי חשיבה יצירתית, סקרנות ואינטואיציה

בעיקר כיף.. וגם מלמד

למילוי השאלון לחצו על הקישור>>

הספר פשוט חשיבה המצאתית שיטתית

פשוט היה רב מכר באמזון 11 חודשים ברציפות.

הספר שובר את מיתוס הגאונות והטירוף מאחורי היכולת להמציא.

חשיבה המצאתית שיטתית

בשילוב ידע עדכני מתחום מדעי המוח ועקרון התנועה

מאפשרת לכל אחד להמציא ולחדש.

הנה הפרטים וההמלצות >>

לפוסט הזה יש 9 תגובות

 1. GidiGilda

  תגובה שקיבלתי מניר רושקין:

  גידי שלום, "אינטרפנרים" הם בד"כ אנשים שרואים מגובה 40,000 רגל ואינם רואים את הפרטים. לכאורה יש כאן תכונות מנוגדות היכולת לראות גבוה ורחוק והיכולת לעשות נקיון. לדחוק הצידה את הלכלוך ולצלול לפרטים הנקיים. בשלב המולוקולה שלהם שעדיין לא התכסו באצות או בעטיפות אחרות. לשלב בין היכולת להוביל חזון לבין להוביל חדשנות היא בעיני מתת האל. בהצלחה ניר.

 2. GidiGilda

  תגובה שקיבלתי מאת משה פלאם – פשוט
  pashute@gmail.com

  כשלא מוצא את האבידה יאמר זאת:
  אמר רבי בנימין: הכל בחזקת סומין, עד שבא הקדוש ברוך הוא ומאיר את עיניהם. מהכא (ארמית: מכאן… מפסוק זה בסיפור המקראי על הגר ואברהם, בו היא תועה במדבר בוכה ואינה רואה את באר המים לידה) ויפקח ה' את עיניה.

  והנה שיר שלי על זה:
  http://shituf.piyut.org.il/piyut/8286

  גידי, אהלן!! בהצלחה. אתה צריך עזרה לפעמים? אשמח להצטרף.

  הנה עוד סיפור שהיה אמור להיות הפתיח לשיר: כל עוד הנר דולק אפשר לנגן:
  http://shituf.piyut.org.il/piyut/8314
  סומין – בארמית: עוורים.

 3. פשוט (משה פלאם)

  גידי, אהלן!! בהצלחה. אתה צריך עזרה לפעמים? אשמח להצטרף.

  הנה עוד סיפור שהיה אמור להיות הפתיח לשיר: כל עוד הנר דולק אפשר לנגן:
  http://shituf.piyut.org.il/piyut/8314

 4. פשוט (משה פלאם)

  כשלא מוצא את האבידה יאמר זאת:
  אמר רבי בנימין: הכל בחזקת סומין, עד שבא הקדוש ברוך הוא ומאיר את עיניהם. מהכא (ארמית: מכאן… מפסוק זה בסיפור המקראי על הגר ואברהם, בו היא תועה במדבר בוכה ואינה רואה את באר המים לידה) ויפקח ה' את עיניה.

  והנה שיר שלי על זה:
  http://shituf.piyut.org.il/piyut/8286

  1. פשוט (משה פלאם)

   סומין – בארמית: עוורים.

 5. ניר רושקין

  גידי שלום, "אינטרפנרים" הם בד"כ אנשים שרואים מגובה 40,000 רגל ואינם רואים את הפרטים. לכאורה יש כאן תכונות מנוגדות היכולת לראות גבוה ורחוק והיכולת לעשות נקיון. לדחוק הצידה את הלכלוך ולצלול לפרטים הנקיים. בשלב המולוקולה שלהם שעדיין לא התכסו באצות או בעטיפות אחרות. לשלב בין היכולת להוביל חזון לבין להוביל חדשנות היא בעיני מתת האל. בהצלחה ניר

  1. גידי גילדה

   אני באמת כבר לא בטוח מה התשובה לגבי יזמים. אבל כשאני חושב על אנשים שקרובים אלי ועשו יזמות מוצלחת. הקימו עסק עם מכירות – מה שאפיין את רובם זה באמת קודם כול חזון ובגדול אבל גם ירידה מאד משמעותית לפרטי המימוש או שכירת אדם – מעין מספר 2 או שותף שעבד של הפרטים איתם ו"שמר" עליהם.

   אבל אני מודה שהנושא שאתה מעלה שווה התעמקות נוספת…

כתיבת תגובה