הם יושבים ליד הפסנתר,

מאלתרים ג'אז יחד. מביטים זה בזה והמוסיקה זורמת ונשזרת יחד לאקורד הסיום. הקטע הוא שאחד מהם הוא רובוט. אבל רובוט שמביט לך בעיניים, קולט אותך ויודע ליצור ולהשלים אותך תוך כדי. הרצאה של גיא הופמן ב TED. עכשיו אתם חייבים לראות את זה!

 

 

מה זה אנושי? אם היינו נותנים למישהו לדבר איתנו על כול נושא, בטלפון – בלי לראות, ואדם סביר לא היה מבחין אם מולו נמצא אדם או מחשב עם "אינטואיציה", עם "רגשות" ואולי אפילו "אינטליגנציה רגשית" אז מותר לומר שהרובוט הזה הוא אינטואיטיבי, רגשי ובמידה רבה אנושי.

 

בפיתוח של גיא הופמן יש כמה הבחנות "אנושיות". קודם כול החשיבות של עיתוי. רובוט או מחשב שיודע לעצור, להסס, לשנות עיתוי דיבור ובמקביל את קצב וטון הדיבור תמיד יפתיע אותנו. נושא שני באנושיות – הוא עובד יחד איתנו, אינטראקטיבי – לא מקשיב עד הסוף ואח"כ פועל – זה מכני. הרובוט פועל תוך כדי הקשבה, ועושה תוך כדי. בחיי שאני לא מאמין שאני כותב שהקשבה פסיבית היא בעצם סימן למשהו "מכני".

יוזמה ויצירתיות

אנחנו מייחסים אנושיות ליוזמה ולמחשבה חדשה, אבל היצירתיות ניתנת ללמידה – גם היצירתיות הגבוהה ביותר – רק צריך שיטה, מורה טוב, אלפי דוגמאות ולמידה מתמדת, ואתה יצירתי.

רצון? מוטיבציה?

האם אפשר יהיה להקנות למחשב רצון? מוטיבציה? פעם חשבתי שלא. היום אני לא בטוח. הרצונות הבסיסיים ביותר שלנו נבנים סביב כמה נושאים כמו: אינטימיות, אהבה, כסף, עבודה, משפחה, חברה, הכרה וכבוד. תבחרו מה נכון לכם ובאיזה עדיפות. מה שהכי חסר הוא הרצון החזק ביותר. מחשב יכול ללמוד גם לרצות ולחפש את השלב הבא – תמיד. כול מאמן טוב יוכל לתכנת את זה. אתן לכם דוגמא. אלמד את המחשב שהוא זכאי לתגמול כספי (או חומרי אחר) על עבודה, ואלמד אותו שלאחר שנה מההעלאה האחרונה הוא שואף לעלית שכר של 10% בעקבות ביצועיו, יכולת הלמידה ובמתאם לקשרים שלו בעולם המחשוב. מה דעתכם – הוא יהפוך להיות "עובד אנושי"?

HER

בסרט HER (היא) לוקח ספייק ג'ונס את העניין קדימה ועוסק ברומן אמיתי ובסקס ללא גוף של גבר עם דמות וירטואלית ממוחשבת. העיסוק בסקס בעיני לא רלוונטי למחשבים אבל בהחלט מביא רייטינג טוב לסרט. אבל אינטואיציה, רגשות, יצירת חברות קרובה ואולי אפילו סוג חדש את "אהבה" ובוודאי ידידות מאד רלוונטי. אם צחקתם או התרגשתם מהרובוט האנושי של גיא הופמן כנראה צפויות לכם הפתעות בעתיד הקרוב…

 

איך מפתחים אינטואיציה

איך אנחנו נהיים אינטואיטיביים? למשל איך אנחנו לומדים לנהוג אינטואיטיבית, אנחנו לומדים את הבסיס, נוהגים בצורה לא מיומנת ומתקנים תוך כדי. שימו לב בנהיגה הבאה כמה פעמים אתם מתקנים את ההגה – תיקונים קלים, תוך כדי תנועה. הנהגים הטובים והערניים מתקנים מייד הרבה תיקונים קלים – אז נוכל לומר שהם נוסעים "חלק", רציף. הנהגים הפחות טובים מתקנים חד או תיקונים גדולים ואז אנחנו אומרים שהם לא נוהגים טוב, הנהיגה "מלחיצה".

 

מקור האינטליגנציה של מחשבים יהיה למידה של מיליוני ארועים והתוצאות שלהם. יכולת בסיסית להסיק מסקנות ולנסח אותם ככללי התנהגות להבא. בגישה נכונה מחשבים יוכלו ללמוד ולתקן תוך כדי, להיות מיומנים. גם מיומנויות רגשיות, ואינטואיטיביות שנמצאות היום בתחושה שרק אנשים יכולים.

 

מחשבים יהיו כנראה אינטואיטיביים ויהיו להם רצונות – איך זה ישפיע על חיינו – למעשה על חיי ילדינו?

נביט על המחשבים של היום בערך כמו שאנחנו מביטים על הטלפונים עם החוגה הישנה – בנוסטלגיה סלחנית :).

האם יש באמת דברים שלא ניתנים ללמידה על ידי רובוט? על ידי מחשב?

סוף שבוע מקסים

גידי

מה דעתכם? צפו בתגובות >>

 

==

הספר "פשוט – חשיבה המצאתית שיטתית"

פשוט - חשיבה המצאתית שיטתית גידי גילדה

מאת גידי גילדה

שמכיל את תאור השיטה ודוגמאות פתורות ומוסברות

הצטרפו בחינם

לקורס עקרונות וכלים בחשיבה המצאתית שיטתית

מלאו את הפרטים ושלחו

[raw]

[/raw]

Email: web@innovation.co.il

 

מה דעתכם? צפו בתגובות >>

 

Open chat
1
הי - שילחו לי הודעה